От Oleh Nemchinov Ответить на сообщение
К А.Б. Ответить по почте
Дата 01.02.2005 15:26:18 Найти в дереве
Рубрики Части и соединения; Версия для печати

Вот украинский материал

24-та Самаро-Ульянівська, Бердичівська, Залізна тричі Червонопрапорна, орденів Жовтневої революції, Суворова і Богдана Хмельницького дивізія. Перша і загальновідома серед взірців солдатської слави. У перші дні Великої Вітчизняної вона вступила в бій з армійською танковою групою генерала Гота на далеких підступах до столиці Білоруської республіки – Мінська. Мужньо й самовіддано боролися воїни, завдаючи фашистам значних втрат. Але сили були нерівними. Гітлерівські танки прорвались далеко вперед. Дивізія опинилась в оточенні. Командир дивізії генерал-майор К.Галицький прийняв рішення пробиватися на схід. На початку серпня 1941 року, пройшовши з боями понад 500 кілометрів, дивізія прорвала вороже кільце і з'єдналася з основними силами діючої армії. З серпня 1942 року і до кінця Сталінградської битви військові з’єднання брали участь в обороні волзької твердині та розгромі фашистських полчищ під Сталінградом. У цій битві воїни Залізної знищили 3.300 солдат і офіцерів ворога, полонили 5.575 гітлерівців, захопили 53 танки, 5 літаків, 4.421 автомашину, 255 гармат та багато іншої бойової техніки. Понад тисячу бійців і командирів були нагороджені орденами та медалями.
Згодом бойовий шлях дивізії проліг через Курську дугу, міста й села України. Частини Залізної форсували Сіверський Донець, Південний Буг, Дністер, оволоділи Карпатськими перевалами, визволяли від фашистської окупації Правобережну та Західну Україну, Закарпаття, Чехословаччину, Угорщину. За звільнення українського міста Бердичева Залізна отримала почесне найменування Бердичівської, за оволодіння Чернівцями - нагороджена орденом Суворова, а за вихід на державний кордон з Румунією – орденом Богдана Хмельницького. Дивізія була відзначена п'ятнадцятьма подяками Верховного Головнокомандуючого. Овіяна солдатською славою, легендарна 24-та Залізна дивізія з честю та гідністю пронесла свої Бойові Прапори через всі випробування.
Теперішні зміні, які несе реформування, - теж своєрідне випробовування. Адже першого липня 2003 року замість славетного військового з’єднання почне діяти бригада, котра буде дещо меншою від свого попередника за чисельністю. Нещодавно попрощались з Бойовим Прапором військовослужбовці 7-го механізованого полку. Невдовзі урочисто-сумна церемонія пройде і в 310-му Рава-Руському механізованому полку...
Доцільно зазначити, за часів незалежності України всі миротворчі навчання, експериментальні тренування, показові заняття, збори керівного складу військ і багато-багато інших військових заходів відбувались на базі 24-ої механізованої дивізії Західного оперативного командування. Неодноразово військовослужбовці Залізної брали участь в миротворчих операціях в Лівані, Сьєрра-Леоне, Косово. Останній командир дивізії полковник Ігор ОСТАПЕНКО з прихованим жалем переконує: „Ми передаємо свої бойові традиції новому формуванню. Робимо все можливе, щоб залізна дивізія стала залізною бригадою”