От Mirek Wawrzynski Ответить на сообщение
К All Ответить по почте
Дата 26.01.2004 17:27:14 Найти в дереве
Рубрики Сайт `airforce.ru`; Сайт `Моделизм на airforce.ru`; Моделизм; Версия для печати

(37. AP, SBAP?) zwieno iz podrazdielenia kapitana Siemionova

(37. AP, SBAP?) zwieno iz podrazdielenia kapitana Siemionova

Mirek Wawrzynski
15 IX 03

To jest “post’” zamieszczony przez mnie na angielskim forum lotniczym IX 2003. Informacje pokrywają się ze: Stepanyuk Ju. P. Slisarenko B.D. Front pid krylom.- Kyiv, Genesa, 1995. ISÂN 5-7707-7853-9

Sądzę, że są to uzupełniające się dane. Do takich doszliśmy tam konkluzji Gulyas według mnie jest „realible” źródłem w swoich badaniach. Nie wiem czemu ni mogę ich dołączyć jako kementarza do innych, stąd poadje jako nowy temat

Simonov’s Zvieno over Poland – May, June 1941
Hi, to all. I have just found very interesting information about clandestine reccon operation over Poland made by Capt. Simonov Zvieno SB. He was operating form Kiev Special Military District. This unit since second part of May 1941 made reccon flights (at least several) over occupied by Germans Poland. Crews used for this top secret flight airfiled Gorodok. Reccon SBs had overpainted “Red Stars” (such a unknown soviet spy planes)! They made flights over the following routes: (Polish cities, towns): Przemysl-Yaroslav-Rzeszów, Krosno-Novy Sacz –Tarnov-Mieletc up to Sandomiez along railways ways: Krosno-Sanok.

Crews used a clouds as a covers in this top secret mission. During reccon flights were discovered German concentration places in the forest and on the rails moving towards the borders military transport, which moved with the intervales/ breaks of 2-4 km each.

This story was written in a Ukrainian books in Russia: 1941 Obrona Kieva (p 56), material/chapter was written by Igor Gulyas: Sovietskie VVS w obronie Kieva, edited in Kiev 2002 by Archiv-Press, 999 copies edition. No photos, more infor about this top secret misson, ect.
Tak więc jest to uzupełnienie do 37. BAP
To co zastanawia loty zaczęto w połowie V 1941, nie w czerwcu 1941!